TERAPIA NDT BOBATH

Metoda NDT-Bobath została zapoczątkowana w latach czterdziestych XX wieku w Londynie przez fizjoterapeutkę Bertę Bobath i jej męża Karela – neurologa. Metodę rozwija i modyfikuje się do dnia dzisiejszego.

Metoda NDT-Bobath jest stosowana na całym świecie zarówno w terapii dzieci jaki i dorosłych.

W Polsce Metoda NDT-Bobath stosowana jest z powodzeniem dla wcześniaków, niemowląt i dzieci starszych z zespołami neurologicznymi, ortopedycznymi, genetycznymi oraz prezentującymi opóźnienia w rozwoju.

Główne założenia metody:

  • Przygotowanie pacjenta do czynności życia codziennego, do bycia jak najbardziej samodzielnym, co jest nadrzędnym celem w procesie rehabilitacji,
  • Wpływanie na napięcie mięśni poprzez obniżanie napięcia wzmożonego i podwyższanie obniżonego, co jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich technik postępowania już od pierwszych miesięcy życia,
  • Hamowanie nieprawidłowych odruchów oraz
  • Wyzwalanie ruchów w formie najbardziej jak to jest tylko możliwe zbliżonej do prawidłowych, co zostaje osiągnięte poprzez wspomaganie i prowadzenie ruchu z punktów kluczowych,
  • Ruch kontrolowany jest przez terapeutę, którego pomoc zmniejsza się w miarę opanowywania przez dziecko ruchu
  • Nie ma gotowego zestawu ćwiczeń. Każde dziecko ma swój indywidualny program zmieniany i dostosowywany do jego aktualnych potrzeb i umiejętności.

Usprawnianie według koncepcji NDT-Bobath jest szczególnie przydatne w leczeniu niemowląt i dzieci, ponieważ może być włączone w ich biologiczny rytm dnia. Prawidłowo wykonywane zabiegi pielęgnacyjne, karmienie, noszenie dziecka, czy zabawa z nim są naturalnym sposobem utrwalenia prawidłowych wzorców ruchowych wspomaganych przez fizjoterapeutę. Sposób rehabilitowania dzieci nie wymaga zakupu specyficznego i drogiego sprzętu.

Wszyscy specjaliści, którzy pracują tą metodą muszą ukończyć kurs NDT-Bobath. Kurs taki jest organizowany cyklicznie w kilku ośrodkach w kraju i – mimo, że kosztuje bardzo dużo pieniążków cieszy się ogromną popularnością wśród terapeutów. Czeka się w kolejce do dwóch-trzech lat na uczestnictwo w tego typu kursie.